přeskočit k navigaci

Co je alkoholismus, neboli závislost na alkoholu?

Závislost na alkoholu (alkoholismus) se projevuje čtyřmi příznaky:

Nutkavá touha: Silná potřeba či nutkání pít.

Ztráta sebeovládání: Člověk ztrácí míru, není schopen s pitím přestat.

„Když jsem chtěl přestat pít, uvědomil jsem si, že alkohol už má mé tělo v moci do té míry, že nedokážu přestat. Třásl jsem se, div že jsem se nerozsypal, potil jsem se, nedokázal jsem ani jasně myslet, dokud jsem si nedal dalšího panáka. Nedokázal jsem bez toho fungovat.

Příštích 8 let jsem strávil po léčebnách a nemocnicích, snažil jsem se zjistit, co se to se mnou stalo, jak je možné, že nedokážu přestat. Byla to ta nejhorší a nejdelší noční můra.“
– Jan

Tělesná závislost: Pokud člověk s pitím přestane po dlouhém období nadměrné konzumace, objeví se abstinenční příznaky v podobě nevolnosti, nadměrného pocení, třesu a úzkosti.

Vážná závislost může mít za následek životu nebezpečné abstinenční příznaky, například křeče, které se objeví 8 až 12 hodin po vypití posledního alkoholu. Delirium tremens nastupuje po 3 až 4 dnech, dotyčný je mimořádně rozrušený, nekontrolovatelně se třese, trpí halucinacemi a ztrácí kontakt s realitou.

Tolerance: K dosažení uspokojení je třeba konzumovat stále větší množství alkoholu.

Takový těžký pijan pak často tvrdí, že může přestat, kdykoli se mu zachce – jenže se mu samozřejmě nikdy „nechce“. Alkoholismus není konečný stav, je to proces, dlouhá cesta z kopce, během níž se život stává čím dál horším.

« Co je flámování?

Mezinárodní statistiky »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Alkohol, alkoholismus, etanol, etylalkohol, delirium tremens, obsah alkoholu, závislost na alkoholu, účinky alkoholu, historie alkoholu, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.