přeskočit k navigaci

Jak alkohol ovlivňuje tělo

Alkohol se do krve vstřebává tenkými cévami ve stěnách žaludku a tenkého střeva. Ze žaludku do mozku se dostane během několika minut od požití a rychle se začne projevovat snižováním činnosti nervových buněk.

Zhruba 20 % alkoholu je vstřebáno již v žaludku. Většinu ze zbývajících 80 % člověk vstřebá stěnami tenkého střeva.

Krevní řečiště alkohol zanese také do jater, kde je z krve odstraněn během procesu zvaného „metabolizace“ a přeměněn na netoxické látky. Játra ale dokáží takto odbourat jen omezené množství, takže zbytek dále cirkuluje po těle. Intenzita účinku alkoholu na tělo je tak přímo úměrná zkonzumovanému množství.

Pokud hladina alkoholu v krvi překročí určitou hranici, výrazně zpomalí dýchání, což může mít za následek kóma či smrt, protože mozek již není zásoben dostatkem kyslíku.

« Pití za volantem

Mladiství versus dospělí »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Alkohol, alkoholismus, etanol, etylalkohol, delirium tremens, obsah alkoholu, závislost na alkoholu, účinky alkoholu, historie alkoholu, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.