přeskočit k navigaci

Mezinárodní statistiky

Alkohol zabíjí více mladistvých, než všechny ostatní drogy dohromady. Je to jedna ze tří hlavních příčin smrti u 15-24letých: jde o nehody, vraždy a sebevraždy.

U mladých lidí, kteří pijí alkohol, je 7,5krát vyšší riziko zneužívání jiných ilegálních drog a 50krát vyšší riziko zneužívání kokainu než u těch, kteří alkohol vůbec nepijí. Jedna studie zjistila, že 32 % těžkých pijanů starších 12 let užívá ilegální drogy.

Projekt Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách uvádí o ČR, že svou první sklenici piva vypilo 73 % dětí do 13 let; první sklenici vína 59,7 % a první sklenku destilátu okusilo již 38 % českých školáků.

40 % násilných zločinů se odehraje pod vlivem alkoholu.


Alkohol hrál v roce 2005 roli v 39 % ze všech smrtelných dopravních nehod.

Rizikovým nebo škodlivým způsobem pije alkohol téměř pětina dospělých, tj. více než 1,3 milionu obyvatel z ekonomicky aktivní populace ČR. Se závislostí na alkoholu se ale léčí jen zlomek těch, kteří své pití nezvládají. Ročně jich je řádově pětadvacet tisíc.

Číslo 12 998 je počet úmrtí spojených s alkoholem jen v USA za rok 2007. Toto je třikrát víc než počet amerických vojáků, kteří zemřeli v boji v prvních šesti letech při válce v Iráku.

V Česku se průměrně vypije 10,2 litru čistého alkoholu na osobu a rok.

Studie Ministerstva spravedlnosti Spojených států zjistila, že až 40 % násilných trestných činů je pácháno pod vlivem alkoholu.

V letech 2005–2006 bylo dle statistik britského Národního zdravotnického systému v souvislosti s alkoholem ošetřeno 187 640 případů.

V roce 2005 bylo v Anglii zaznamenáno 6 570 úmrtí v přímé spojitosti s konzumací alkoholu. V roce 2006 vzrostl v Anglii počet úmrtí v souvislosti s alkoholem na 8 758. Vůči předchozímu roku se tak jedná o meziroční nárůst ve výši 7 %.

Dle jiné studie je ze 490 milionů lidí v Evropské unii více než 23 milionů závislých na alkoholu.

V Evropě má alkohol každý rok podíl na téměř každém desátém případu onemocnění či předčasného úmrtí.

« Co je alkoholismus,
neboli závislost na alkoholu?

Krátkodobé účinky »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Alkohol, alkoholismus, etanol, etylalkohol, delirium tremens, obsah alkoholu, závislost na alkoholu, účinky alkoholu, historie alkoholu, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.