přeskočit k navigaci

Mladiství versus dospělí, jak se liší?

Mladé tělo si s alkoholem nedokáže poradit stejným způsobem jako tělo dospělého.

Pití více ohrožuje náctileté než dospělé, protože jejich mozky se v průběhu adolescence a rané dospělosti stále vyvíjejí. Konzumace alkoholu v tomto kritickém období může mít za následek celoživotní narušení funkce mozku, zejména v oblastech paměti, motorických dovedností (schopnosti pohybu) a koordinace.

Výzkum ukázal, že u mladistvých, kteří začnou pít před dosažením 15 let, je čtyřikrát vyšší riziko alkoholismu než u těch, kteří začali pít až po dosažení věku 21 let

Pro některé náctileté, jako je například Samanthu, představuje pití řešení problémů, kterým se nechtějí postavit tváří v tvář.

„Když mi bylo 13, kamarádi si ze mě dělali legraci, když jsem nechtěla pít. Nakonec jsem se poddala, protože jít s davem bylo prostě jednodušší. Byla jsem vážně nešťastná a pila jsem, abych unikla z vlastního života. Přestávala jsem chodit ven a ztrácela kamarády, a čím osamělejší jsem se cítila, tím víc jsem pila. Byla jsem agresivní a nezvladatelná. Nikdy jsem si pořádně neuvědomovala, co vlastně dělám. Rozvracela jsem si vlastní rodinu. Z domova mě vyhodili v 16 letech. Byla jsem na ulici a začala žebrat, abych si mohla koupit pití. Po letech takového života mně lékaři sdělili, že jsem si nevratně zničila zdraví...
...bylo mi jen 16, ale měla jsem vážně poškozená játra a málem jsem se svým pitím zabila.“
– Samantha

« Jak alkohol ovlivňuje tělo

Co je flámování? »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Alkohol, alkoholismus, etanol, etylalkohol, delirium tremens, obsah alkoholu, závislost na alkoholu, účinky alkoholu, historie alkoholu, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.