přeskočit k navigaci

Nejmladší oběti

Alkohol konzumovaný těhotnými matkami vstupuje do krevního řečiště a přes placentu se dostává až do plodu (nenarozeného dítěte).

Ten může alkohol poškodit v kterémkoli stádiu těhotenství, nejzávažněji však během prvních několika měsíců. Rizika vrozených vad způsobených alkoholem, jako jsou například poruchy růstu, deformace obličeje a poškození mozku a nervového systému, jsou velmi reálná.

„Moje závislost trvale stoupala a než jsem si to stačil uvědomit, pil jsem pravidelně nejen večer, ale i hned po ránu.

Rozhodl jsem se přestat. Tu noc jsem vůbec neusnul a příští den v poledne už mě bolela každá kost v těle. Zaslepený panikou jsem si nervózně nalil sklenici ginu, ruce se mi třásly tak, že jsem polovinu lahve rozlil. Když jsem jej polykal, úplně jsem cítil, jak agónie ustupuje. A uvědomil jsem si strašlivou pravdu: Byl jsem závislý a nedokázal jsem přestat.“
– Faye

« Dlouhodobé účinky

Tragické dopady »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Alkohol, alkoholismus, etanol, etylalkohol, delirium tremens, obsah alkoholu, závislost na alkoholu, účinky alkoholu, historie alkoholu, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.