přeskočit k navigaci

Pití za volantem

Dle průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách 2007, mělo v důsledku užívání alkoholu nehodu nebo zranění 16,8 % českých náctiletých studentů.

Ve Spojených státech jsou prvotní příčinou smrti mezi mladistvými nehody motorových vozidel. Jedná se o více než jednoho ze tří mladistvých Američanů. Podle National Highway Traffic Safety Administration bylo 31 % mladistvých řidičů, kteří zemřeli při řízení v roce 2006, opilých.

Riziko úmrtí za volantem je pro řidiče s alkoholem v krvi minimálně jedenáctkrát vyšší, než pro řidiče, který alkohol nepožil.

Pro většinu lidí jsou tato čísla jen statistikami – možná šokujícími, ale stále jen statistikami. Ale pro rodiny a přátele těch, kdo zemřeli následkem požití alkoholu před jízdou, představuje každé z těchto čísel tragickou ztrátu.

Alkohol pokřivuje člověku schopnost vnímání a uvažování. Lidé pod vlivem alkoholu otevřeně přiznávají, že jejich reakční doba je delší, než když nepili, a podstupují větší rizika, než by byli ochotni podstoupit za střízlivého stavu. Tato rizika jsou velmi často smrtelná.

« Obsah alkoholu

Jak alkohol ovlivňuje tělo »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Alkohol, alkoholismus, etanol, etylalkohol, delirium tremens, obsah alkoholu, závislost na alkoholu, účinky alkoholu, historie alkoholu, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.