přeskočit k navigaci

Extáze

Extáze bývá obvykle užívána ústně ve formě tablety nebo kapsle. Užití více extází naráz se říká např. v USA „bumping“.

Slangové názvy:

  • E
  • XTC
  • X
  • Éčko
  • Koule
  • Bobule
  • Extoška
  • Droga lásky
  • Pilulka lásky

Extáze je syntetická (uměle vyrobená) droga vyrobená v laboratoři. Její výrobci mohou k droze přidat cokoliv, například kofein, amfetaminy* nebo dokonce kokain. Extáze patří mezi nelegální drogy a má účinky podobné halucinogenům a stimulantům. Pilule mívají různé zbarvení a někdy jsou označeny postavičkami z animovaných seriálů. Míchání extáze s alkoholem je velmi nebezpečné a může vést k smrti.

Stimulující účinky drog jako je extáze, umožňují uživateli tančit po dlouhou dobu, a když se zkombinují s horkým, přelidněným prostředím taneční párty, mohou vést k extrémní dehydrataci (ztrátě tekutin) a k selhání srdce nebo ledvin.

Krátkodobé vlivy:

„Extáze ze mě udělala blázna. Jednou jsem kousala sklo, jako bych kousala do jablka. Teprve poté, co jsem měla ústa plná úlomků skla, jsem si uvědomila, co se se mnou děje. Jindy jsem zase hodinu trhala koberce vlastními zuby.“
– Ann

Dlouhodobé vlivy:

Dlouhodobé užívání způsobuje dlouhodobé a trvalé poškození mozku, ovlivňuje úsudek a schopnost myšlení uživatele. Někteří mladí lidé zemřeli na následky svého prvního kontaktu s extází.

Další informace najdete také v brožuře Pravda o extazi

* amfetamin: látka stimulující centrální nervovou soustavu, často přezdívaná „speed“

** paranoia: podezírání, nedůvěra, či strach z ostatních lidí

« Alkohol

Kokain a crack »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Drogy, marihuana, alkohol, extáze, kokain, crack, pervitin, metamfetaminy, těkavé látky, heroin, LSD, tlumící léky, jak drogy působí, drogy a život, prevence drog, drogová závislost, druhy drog, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.