přeskočit k navigaci

Antidepresiva

Další kategorií léků na předpis, které jsou někdy zneužívány, jsou antidepresiva. Mezi ně patří Prozac, Zoloft, Effexor a Remeron. Vyrábějí se jako různobarevné pilulky a kapsle. Studie ukázaly, že mezi účinky těchto drog mohou patřit:

„Připadá mi, že na mě vlastní mozek ječí, abych si opatřila další prášky, ten pocit, který mám bez nich, je nesnesitelný… Potřebuji pomoc, abych se tímhle absťákem po Effexoru protloukla. Mám takovou depresi, že jsem se začala řezat na pažích, ani vlastně pořádně nevím proč. Taky mám každých pár hodin halucinace a vidiny – zrovna dnes jsem viděla, jak po stěně teče krev.“
– Rita

Jedna studie zjistila, že 14 % mladých lidí, kteří užívají antidepresiva, se chová agresivně a dokonce násilně. Jeden dvanáctiletý chlapec měl divoké noční můry, v nichž zabíjel své spolužáky a pak byl sám zastřelen. Sen se i po probuzení zdál „velmi skutečný“ a během dalších dnů měl dotyčný další sny o zabíjení, které se zdály čím dál reálnější. Až do vysazení drogy u něho hrozilo akutní nebezpečí sebevraždy.

Tato studie předkládá i další příklady extrémního a iracionálního jednání jedinců pod vlivem těchto drog. Jeden muž srazil autem policistu, aby mohl sebrat jeho zbraň a zastřelit se. Další utopil své dvě malé děti i sám sebe ve vaně. Jiný chlapec zase zdánlivě bezdůvodně ztloukl svého kamaráda. Žádný z nich neměl nikdy předtím sklony k násilí.

Mezi abstinenční příznaky antidepresiv patří sebevražedné myšlenky, úzkost, agrese, deprese, záchvaty pláče, nespavost, závratě, zvracení, bolesti hlavy, třes a „elektrizující“ pocity v mozku.

« Účinky Stimulantů

Ketamin »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Zneužívání léků na předpis, léky, závislost na lécích, léková závislost, tlumivé léky, tlumící léky, opioidy, opiáty, stimulanty, stimulancia, antidepresiva, psychofarmaka, hypnotika, analgetika, sedativa, antipsychotika, barbituráty, benzodiazepiny, trankvilizéry, Rohypnol, Ritalin, Subutex, Metadon, Kodein, Hydrocodon, Concerta, Ketamin, Diazepam, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.