přeskočit k navigaci

Na cestě k drogové závislosti

Protože se odolnost vůči droze zvyšuje, může marihuana vést uživatele ke konzumaci silnějších drog, aby dosáhli stejně intenzivního opojení. Když účinky začínají polevovat, osoba se může uchýlit k silnějším drogám, aby se zbavila nechtěných stavů, které ji kdysi vedly k užívání marihuany. Samotná marihuana nevede člověka k užívání jiných drog – lidé užívají drogy, aby se zbavili nechtěných situací nebo pocitů. Droga jen na chvíli (marihuana) maskuje problém (když je uživatel v opojení). Jakmile „rauš“ pomine, nechtěný stav či situace se vrátí mnohem intenzivněji než předtím. Uživatel pak může sáhnout po silnějších drogách, protože marihuana již dále „nefunguje“.

„Svého prvního jointa jsem dostal na hřišti ve škole. Dneska jsem závislý na heroinu a právě jsem podstoupil osmou léčbu drogové závislosti.“
– Christian, 23 let

Naprostá většina uživatelů kokainu (99,9 procent) začala nejdřív se „vstupní drogou“ jako je marihuana, cigarety nebo alkohol. Jistěže ne každý, kdo kouří marihuanu a hašiš, začne užívat tvrdé drogy. Někteří uživatelé se k tvrdým drogám neuchýlí nikdy. Někteří přestanou sami od sebe užívat i marihuanu. Ale někteří sáhnou po tvrdších drogách. Jedna studie zjistila, že u mládeže od 12 do 17 let, která užívá marihuanu, je 85krát větší šance, že začne s kokainem a že 60 procent dětí, které marihuanu kouří před patnáctým rokem života, skončí na kokainu.

Marihuana je někdy kombinována s tvrdšími drogami. Jointy jsou někdy namáčeny do PCP, silného halucinogenu. PCP je bílý prášek, dostupný i ve formě roztoku, který je pak užíván společně s kanabisem. PCP je známé jako látka způsobující násilné chování, která vyvolává těžké fyzické reakce včetně záchvatů, kómatu a dokonce způsobí smrt.

« Škodlivé účinky marihuany

Za kouřovou clonou »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Marihuana, tráva, ganja, joint, špek, skunk, hašiš, cannabis, THC, kanabinoidy, konopí seté, konopí indické,
delta-9-tetrahydrocannabinol, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.