přeskočit k navigaci

Co jsou léky proti bolesti?

Léky proti bolesti (utišující léky) prodávané na lékařský předpis, jsou silné drogy, ovlivňující přenos nervových signálů, který vnímáme jako bolest. Rovněž nejvíce stimulují ty části mozku, které jsou odpovědné za pocity slasti. Kromě toho, že tlumí vnímání bolesti, vytvářejí též určitý stav drogového opojení.

Nejsilnější léky proti bolesti na lékařský předpis se nazývají opioidy, tedy látky, jejichž účinek a chemické složení připomíná opium*. Jsou syntetizovány tak, aby na nervový systém působily stejně jako drogy získané z opia. Mezi nejčastěji zneužívané opioidní léky proti bolesti patří oxykodon, hydrokodon, meperidin, hydromorofon a propoxyfen.

„Když mi bylo dvacet, stal jsem se závislým na narkotikách*. Začalo to léky na předpis po operaci. V týdnech, které následovaly (po operaci), jsem kromě ústního užívání velkých množství léků tablety drtil, což mi umožnilo narušit mechanizmus postupného uvolňování účinné látky a to jsem pak polykal nebo šňupal. Může se též aplikovat injekčně pro vyvolání stejného pocitu, jaký přivodí šlehnutí heroinu. Tělesné příznaky abstinence, to je jednoduše strašlivá bolest.“
– James

* narkotikum: droga ovlivňující centrální nervovou soustavu (mozek a míchu), což může způsobovat závratě, ztrátu koordinace a bezvědomí

Oxykodon má největší potenciál zneužívání a současně je nejvíce rizikový. Je stejně silný jako heroin a ovlivňuje nervový systém stejným způsobem. Oxykodon se prodává pod mnoha obchodními názvy jako je OxyContin, Percodan, Endodan, Roxiprin, Percocet, Endocet a Roxicet. Je dodáván ve formě tablet.

Hydrocodone se používá v kombinaci s jinými chemickými látkami a je dostupný jako součást analgetik prodávaných na lékařský předpis ve formě tablet, kapslí nebo sirupů. Jejich obchodní názvy jsou Anexsia, Dicodid, Hycodan, Hycomine, Lorcet, Lortab, Norco, Tussionex a Vicodin. Prodej a výroba této drogy se v posledních letech výrazně zvýšila, stejně jako její užívání a zneužívání.

Meperidin (obchodní název Demerol) a hydromorfon (Dilaudid) se prodávají ve formě tablet a propoxyfen (Darvon) ve formě kapslí, ale o všech třech je známo, že si je uživatelé drtí a píchají injekčně, šňupou, či kouří. Darvon, který je ve Velké Británii od roku 2005 zakázán, patří v USA mezi deset nejčastěji drog, které způsobují smrt. Dilaudid, osmkrát silnější než morfium, je na ulici často přezdíván „heroin z lékárny“.

Druhý den ráno byla Nikki mrtvá. Příčina? Drogová intoxikace (extází).

„Mně se to ale nemůže stát,“ říkáte si. Možná ne, ale skutečně to chcete risknout?

* opium: (omamná látka) nahnědlý, lepkavý výtažek z máku setého.

« Zneužívání léků proti bolesti

Slangové názvy léků proti bolesti »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Léky proti bolesti, léky, tlumící léky, sedativa, analgetika, opioidy, opiáty, opium, morfium, Metadon, Oxykodon, Hydrocodone, Demerol, Kodein, Alnagon, účinky léků proti bolesti, historie léků proti bolesti, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.