přeskočit k navigaci

Léky proti bolesti: Krátká historie

Opiáty, původně vyráběné z máku setého, se k lékařským i rekreačním účelům užívají již tisíce let. Nejaktivnější složkou opia je morfium – pojmenované po Morfeovi, řeckém bohu snů. Morfium je velmi účinný lék proti bolesti, je však také vysoce návykové.

V šestnáctém století byly opiové tinktury, tj. roztoky opia v alkoholu, užívány k tlumení bolesti.

Morfium bylo ve své čisté formě z opia poprvé vyrobeno počátkem 19. století. Během americké občanské války se běžně používalo jako anestetikum a mnoho vojáků se na něm stalo závislých.

Morfium je nejaktivnější složkou opia, jedná se o vysoce účinný lék proti bolesti, který vyvolal závislost u mnoha vojáků, kteří bojovali v americké občanské válce.

Kodein je slabší droga rovněž obsažená v opiu, může však být syntetizován (vyráběn) i uměle. Poprvé jej izoloval v roce 1830 ve Francii Jean-Pierre Robiquet, který jím chtěl nahradit surové opium užívané v lékařství. Dnes se používá zejména jako lék na kašel.

Počátkem devatenáctého století byl zaznamenán nárůst rekreačního užívání opia a roku 1830 dosáhla závislost na této droze ve Velké Británii historického maxima. V roce 1839 vyslalo britské námořnictvo své válečné lodě k čínským břehům, jako odpověď na pokus Číny omezit pašování opia, a vyvolalo tak První opiovou válku.

Heroin byl poprvé vyroben v roce 1874, když se chemici snažili vytvořit méně návykovou formu morfia. Heroin byl však dvakrát silnější než morfium a závislost na něm se brzy stala vážným problémem.

Kongres Spojených států zakázal opium v roce 1905 a následující rok schválil Zákon o čistých potravinách a léčivech, který stanovuje povinnost uvádět složení všech léků na jejich obalech.

Morfium je nejaktivnější složkou opia, jedná se o vysoce účinný lék proti bolesti, který vyvolal závislost u mnoha vojáků, kteří bojovali v americké občanské válce.

Metadon byl poprvé syntetizován německými vědci Maxem Bockmühlem a Gustavem Ehrhartem ze společnosti IG Farben v roce 1937. Hledali prostředek proti bolesti, který by se dal snadněji používat během operací a který by měl menší potenciál návyku než morfium nebo heroin.

Metadon je však široce považován za ještě návykovější než heroin.

Nezákonný obchod s opiem mezitím zažíval nebývalý rozkvět. V roce 1995 již produkovala jihovýchodní Asie 2500 tun této drogy ročně.

Nové léky proti bolesti se na trhu objevily se svolením amerického Úřadu pro kontrolu potravin léků (FDA): Vicodin v roce 1984, OxyContin v roce 1995 a Percocet v roce 1999. Všechny tři jsou syntetické (umělé) opiáty, které napodobují látky, které si k tišení bolesti tělo vyrábí přirozenou cestou.

« Psychické a fyzické účinky
léků proti bolesti

Mezinárodní statistiky »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Léky proti bolesti, léky, tlumící léky, sedativa, analgetika, opioidy, opiáty, opium, morfium, Metadon, Oxykodon, Hydrocodone, Demerol, Kodein, Alnagon, účinky léků proti bolesti, historie léků proti bolesti, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.