přeskočit k navigaci

Proč jsou léky proti bolesti tak návykové

Léky proti bolesti na bázi opioidů produkují krátkodobou euforii, jsou však návykové.

„Jsem závislý na lécích na lékařský předpis. Léky proti bolesti na lékařský předpis jsem začal brát před několika lety, když mi je doktor předepsal na úlevu od bolestí, které následovaly po mé operaci páteře. V průběhu několika minulých let jsem se pokusil prolomit svou závislost na analgetikách (prášcích proti bolesti) a ve snaze toho dosáhnout, jsem se dvakrát přihlásil do odvykacího programu na klinice. Na dalších svých krocích jsem se nedávno dohodl se svým lékařem.“
– Úryvek z živého projevu rozhlasového komentátora Rushe Limbaugha, pátek, 10. října 2003. Zdroj: rozhlasová stanice Premiere Radio, v níž Limbaugh působí

Dlouhodobé užívání utišujících léků může vést k fyzické závislosti. Tělo se přizpůsobí přítomnosti drog, a kdyby si člověk náhle pokusil drogu vysadit, dostaví se abstinenční příznaky. Nebo si tělo vytvoří vůči droze odolnost, což znamená, že pro dosažení stejného účinku je třeba užít větší množství.

Podobně jako všechny ostatní drogy, i léky proti bolesti jednoduše „maskují“ bolest, kvůli které jsou užívány. Nic doopravdy neléčí. Člověk, který si neustále snaží ztlumit svou bolest, může po čase zjistit, že užívá stále vyšší dávky, až nakonec dojde k závěru, že bez drogy nevydrží ani den.

Příznaky abstinence mohou zahrnovat neklid, bolest svalů a kostí, nespavost, průjem, zvracení, zimnici provázenou husí kůží a nekontrolovatelné pohyby končetin. Jedním z vážných rizik spojených s opioidy je respirační deprese (útlum dechu).

Vysoké dávky mohou zpomalit dýchání až k jeho úplnému zastavení, následkem je smrt.

« Slangové názvy léků proti bolesti

OxyContin „heroin buranů“ »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Léky proti bolesti, léky, tlumící léky, sedativa, analgetika, opioidy, opiáty, opium, morfium, Metadon, Oxykodon, Hydrocodone, Demerol, Kodein, Alnagon, účinky léků proti bolesti, historie léků proti bolesti, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.